image/svg+xml
Pieteikties
Izvēlieties pakalpojumu

Ortodontija

Ortodontija ir viena no zobārstniecības specialitātēm, kas nodarbojas ar nepareizi novietotu zobu un žokļu pozīciju diagnostiku, profilaksi un ārstēšanu. Nepieciešamās sejas augšanas izmaiņas koriģē dentofacialās ortopēdijas speciālisti.

Pārlieku cieši stāvošus zobus ir grūtāk tīrīt, tā izraisot kariesu vai periodonta (smaganu) slimības. Zobi, kas neatrodas pareizā pozīcijā apgrūtina košļāšanu , izraisot žokļu locītavas pārslodzi, galvassāpes, plecu vai muguras sāpes.

Ortodontiskā ārstēšanas rezultātā notiek zobu pārvietošana- izlīdzināšana. Vienmērīgi sadalot košanas slodzi uzlabojas gan pacienta ārējais izskats, gan zobu, smaganu un žokļa locītavu ilgtermiņa veselība.

Kā notiek ortodontiskā ārstēšana?

Ortodontiskās ārstēšanas laikā tiek izmantotas dažāda veida ierīces ,kas izraisot nelielu spiedienu uz zobiem un žokli, var ietekmēt gan žokļa augšanu (noteiktā vecumā), gan izmainīt muskuļu spēku, lēnām pārvietot zobus.

Ortodontiskajā ārstēšanā, parasti, izmanto fiksētas vai izņemamas ierīces. Atkarībā no tā, cik komplicēta ir pacienta situācija, ortodonts iesaka piemērotāko.

Breketes ir visizplatītākās fiksētās ierīces. Ortodontiskā aparatūra sastāv no gredzeniem, lokiem un breketēm. Kā tas strādā? Gredzeni ir enkuri, kas tiek fiksēti uz noteiktiem zobiem. Breketes tiek piestiprinātas uz zobiem un tās savieno ar loku, kas rada spiedienu uz zobiem, lēnām virzot tos mērķa pozīcijā. Aparatūru aktivē katru mēnesi un izmanto no dažiem mēnešiem līdz dažiem gadiem.

Izņemamās kapes( elaineri) – populārākā alternatīva tradicionālajām breketēm. Zobu pārvietošanas princips ir līdzīgs kā brekešu aparatūrai, taču kapes ir mazāk redzamas un nav saistītas ar lokiem un breketēm. Kapes noņem vien ēdot, tīrot un diegojot zobus.

Lāzeri ortodontiskajā ārstēšanā

Pēdējos gados lāzera tehnoloģijai ir pieaugoša nozīme mūsdienīgā zobārstniecībā t.sk. ortodontijā. Lāzera izmantošana ortodontiskajā ārstēšanā piedāvā vairākas priekšrocības, salīdzinot ar parastajām metodēm.

Mūsu ārsti izmanto lāzera iekārtu, kas piedāvā iespēju apstrādāt gan mīkstos, gan cietos audus. Tas sniedz vairākas priekšrocības.

Bieži ,uzsākot ortodontisko ārstēšanu, nepieciešams normalizēt augšlūpas un mēles saitītes novietojumu mutes dobumā. Veicot mīksto audu manipulācijas, ārstiem ir iespēja gan samazināt nepieciešamību veikt atsāpināšanu , neizmantojot anestezējošā līdzekļu injekcijas, gan izvairīties no šuvju likšanas .Tas ,savukārt, nozīmē īsu atveseļošanās periodu, bez sāpēm, diskomforta un komplikācijām. Būtiska lāzera lietošanas priekšrocība -pacienta spēja veikt mēles kustības tūlīt pēc ķirurģiskās manipulācijas, jo brūces slēgšanai nav nepieciešams šuves. Tas ir svarīgi, lai samazinātu problēmas atkārtošanās iespēju . Lāzera enerģijas antibakteriālās (pretmikrobās) īpašības kopā ar tās fotobiostimulējošo efektu ievērojami saīsina audu sadzīšanas procesu.
Klīnisko pētījumu rezultāti liecina, ka lāzeru izmantošana zoba emaljas virsmu apstrādei pirms brekešu aplicēšanas, nodrošina ne tikai labāku emaljas-brekešu sasaisti, bet modificē zoba emaljā esošos hidroksiapatīta kristālus, kas mazina kariesa veidošanos riskus dekalcificētā ,baktērijām labvēlīgā vidē ap zobu breketēm.

Lāzers tiek izmantots gan uzsākot ortodontisko ārstēšanu, katrā tās posmā ,mazinot pacienta diskomfortu pēc loka maiņas un visbeidzot atraumatiskai brekešu noņemšanai.

Brekešu noņemšanas laikā, tradicionāli izmantojot instrumentus ar mehāniskā spēka iedarbību, zoba emaljā var rasties plaisas, kas nelabvēlīgi ietekmē zobu turpmāko izskatu un funkciju. Lai atvieglotu brekešu atdalīšanu no zoba audiem tiek izmantota lāzera termiskā enerģija ,kas būtiski atvieglo traumatisko manipulāciju, rezultātā samazinot gan pacienta diskomfortu ,gan procedūras laiku ,ko ietekmē arī materiāls no kura izgatavotas breketes.