image/svg+xml
Pieteikties
Izvēlieties pakalpojumu

Periodontoloģija

Smaganu slimība ir infekcija zobu atbalstošos audos, kurus parasti saucam par smaganām jeb medicīniski -periodontu (burtiski nozīmē “ap zobu”). Ignorējot šo slimību un atstājot šo infekciju neārstētu, audi var noārdīties. Zaudējot zobus atbalstošos audus, tie izkrīt.

Smaganu slimības cēloņi

Smaganas saglabājas veselas tikai tad, ja zobi ir tīri – bez zobu aplikuma un zobakmens. Zobu aplikumā atrodas baktērijas, kas ražo toksīnus, kas kairina un bojā smaganas. Procesam attīstoties veidojas smaganu kabatas.

Smaganu slimības simptomi

Smaganu slimība sākas pakāpeniski, sākot ar nelielu smaganu apsārtumu, jutīgumu un pietūkumu, iespējams, nelielu asiņošanu un sliktu elpu. Šo stadiju sauc par gingivītu, kas ir sākotnēja, bet tikpat bīstama smaganu slimības forma.

Slimībai progresējot, tā attīstās smagākā formā, ko sauc par periodontītu. Ap zobu pamatni parādās kabatas. Smaganu sasaiste ar zobu pakāpeniski mazinās un zobs izkrīt. Periodonta slimība ir saistīta arī ar palielinātu sirds slimību un insulta iespēju, jo inficētās smaganu kabatas dod iespēju baktērijām no mutes iekļūt asinsritē.

Faktori, kas palielina smaganu slimības risku

Lai gan zobu aplikums ir smaganu slimības galvenais ierosinātājs, daži faktori var palielināt šīs slimības risku.

  • Smēķēšana vai košļājamā tabaka.
  • Cukura diabēts un citas sistēmiskas slimības , kas ietekmē ķermeņa imūno sistēmu.
  • Iedzimtība.
  • Daži medikamenti – pretapaugļošanās līdzekļi, antidepresanti ,asinsspiediena u.c
  • Grūtniecība- hormonālās izmaiņas var ietekmēt arī smaganas, kas padara grūtnieces uzņēmīgākas pret smaganu slimībām.
  • Stress
  • Slikts uzturs
  • Zobu griešana, sakošana

Smaganu slimību ārstēšana

Profesionāla zobu higiēna un laba zobu mājas aprūpe padara gingivītu atgriezenisku. Periodontīts tomēr prasa nopietnāku smaganu slimību ārstēšanu. Periodontīta ārstēšanas konservatīvā metode ir skeilēšana un sakņu pulēšanas procedūra, kuras laikā zobārsts rūpīgi notīra sakņu virsmas noņemot zobu aplikumu un zobakmeni, un sakni nopulē, lai noņemtu baktēriju toksīnus. Ja, smaganu audus nevar atjaunot, izmantojot konservatīvo ārstēšanu ,jāveic ķirurģiskās manipulācijas.

Periodonta ķirurģiskās manipulācijas

Periodontologa veiktās ķirurģiskās manipulācijas ir smaganu kabatas samazināšana,zoba kroņa pagarināšanas un mīksto audu graftings.
Kabatas samazināšanas procedūra – saukta arī par smaganu lēvera operāciju, to veic gadījumos, ja smaganu kabatu dziļums ir lielāks par 5 mm. Tās laikā smaganu atdala no zoba, kas dod iespēju notīrīt zoba saknes virsmu, kas atrodas zem smaganu līnijas. Brūci slēdz ar šuvēm.
Reģenerācijas (atjaunojošās) procedūras – šīs procedūras mērķis ir periodonta stiprinājuma ar zobu atjaunošana.

Zoba kroņa pagarināšana – zobu kroņa pagarināšana ir procedūra, kas jāveic pirms zoba protezēšanas. Tas nozīmē smaganu audu, kaulu vai abu noņemšanu, lai pagarinātu zoba kroņa daļu.

Mīksto audu graftings – mīksto audu ‘’ potēšana” tiek veikta, lai atklātās zoba saknes (smaganu atkāpšanās rezultātā) pārklātu ar mīkstajiem audiem. Iegūstot audus no mutes aukslējām, tos savieno ar veselajiem smaganu audiem, nosedzot atklātās saknes.

Lāzera smaganu terapija

Lāzeru izmantošana mutes dobuma slimību t.sk. smaganu jeb periodonta slimību ārstēšanā ir pilnībā izmainījusi tradicionālo ārstēšanas pieeju, gan mazinot pacienta sāpes un diskomfortu pēcoperācijas periodā ,gan atkārtotas infekcijas riskus.

Mūsdienīgākie, zobārstniecībā izmantojamie lāzeri ir radīti noteiktu, specifisku klīnisko problēmu risināšanai periodonta slimības ārstēšanas protokolā.

Lai cīnītos ar izplatīto periodonta slimību, gadiem ilgi tiek izmantota t.s. lēvera operācijas metode. Tagad, pateicoties jauno tehnoloģiju priekšrocībām, tiek izmantota lāzera lēvera procedūra.

Lāzers pēc iekaisušo, inficēto audu apstrādes un iekaisuma izraisošo iemeslu likvidēšanas, audus vienlaikus slēdz .Neveidojas atvērtas brūces, kas klasiski, lai notiktu veiksmīga brūces sadzīšana, būtu jāslēdz ar šuvēm. Iztrūkstot tradicionāli izmantoto instrumentu griezumiem, kas atdala smaganu audus no pieguļošā žokļa ,šo procedūru var uzskatīt par minimāli invazīvu.

Šī tehnoloģija ir īpaši piemērota medicīniska riska pacientiem pacientiem, jo tā ir droša un neizraisa vietējas vai sistēmiskas, nevēlamas blakus parādības . Īpaši pacientiem ar diabētu, jo pats lāzers ir bakteriocīds un saistīts ar mazāku asiņošanu. Tas ir indicēts arī pacientiem ar nieru mazspēju, jo tas ir baktericīds un nesāpīgs, tāpēc pēcoperācijas zāļu lietošana nav nepieciešama. Noderīga bērnu un vecu cilvēku ārstēšanā ar daudzām citām sistēmiskām problēmām, piemēram, diabētu, hipertensiju, kā arī citiem pacientiem, kuri nevēlas injekcijas vai šuves.

Kā notiek smaganu ārstēšana ar lāzeru

Pirms ārstēšanas tiek veikti un dokumentēti diagnostiskie izmeklējumi, lai noteiktu smaganu kabatas dziļumu un infekcijas apmēru.

  1. Lai pacients nejustu diskomfortu, var izmantot virsmas vai vietējo anestēziju. Metode nav invazīva un neprasa cita veida sedāciju.
  2. Lāzera instruments tiek ievietots starp zobiem un smaganām, lai noņemtu inficētos audus un baktērijas. Fotona lāzers ir ļoti niecīgs (apmēram trīs matiņu biezumā), kas paredzēts, lai viegli ietilptu starp smaganām un zobiem.
  3. Izmantojot lāzera enerģiju, tiek noņemti (iztvaicēti) inficētie audi smaganu kabatas iekšējā daļā, vienlaikus iznīcinot infekcijas ierosinātājus. Lāzers atpazīst pigmentāciju, iznīcinot tikai baktērijas un inficētos smaganu audus, kuru krāsa ir tumšāka nekā veselām smaganām
  4. Tiek noņemts zobakmens izmantojot gan lāzeru ,gan ultraskaņas instrumentus. Kad operatīvais lauks rūpīgi iztīrīts, lāzera radītais siltums hermetizē audus, veidojot asins recekli. Tas palīdz bloķēt baktēriju atkārtotu iekļūšanu un atkārtotu inficēšanu apstrādātajā zonā.
  5. Procedūra ir audu reģenerējoša (atjaunojoša). LANAP procedūra palīdz arī saistaudu un kaulu veidošanās starp zobiem un smaganām, kas varētu palīdzēt samazināt infekcijas atkārtošanās iespēju.

Atveseļošanās no LANAP operācijas bieži prasa mazāk nekā dienu, nevis divas līdz četras nedēļas, kas vajadzīgas tradicionālajai operācijai; daudziem pacientiem drīz pēc tam ir iespējams atgriezties darbā. Jūsu zobārsts var arī ieteikt ievērot mīkstu pārtiku vai šķidru diētu vienu līdz divas dienas, nevis vairākas nedēļas pēc smaganu operācijas

Lāzera izmantošanas papildus priekšrocības

  • Mazāka mutes dobuma trauma, ko rada tradicionālā skalpeļa un šuvju procedūra
  • Mazāk sāpju, asiņošanas un pietūkuma
  • Vienkāršāka dzīšana un ātrāka atveseļošanās
  • Uzlaboti, ilgstošāki rezultāti
  • Mazāks laiks, kas pavadīts zobārstniecības krēslā

 

Lāzers ne visos gadījumos novērš pilnībā skalpeļa izmantošanu. Dažās klīniskās situācijās joprojām var būt nepieciešama tradicionālā lēvera operācija. Kaut arī lāzera procedūra samazina smaganu slimības progresēšanu, joprojām jāievēro teicama mutes dobuma higiēna un regulāri jāapmeklē zobārsts, lai palīdzētu saglabāt sasniegtos rezultātus.